Už tam budem? aneb Dítě v autě bez technologií

By Michaela Slussareff 19/12/2016

K Vánocům patří také návštěvy přátel a rodiny, na které se těšíte, ale neodmyslitelně k nim patří také přejezdy autem, kterých se možná už teď hrozíte.

Nevíme, jak Vaše děti, ale ty naše cestu autem zrovna nemilují, mírně řečeno. Zpravidla vydrží pět deset minut zaujati náhlou jízdou, rozjížděním se na křižovatkách a posloucháním paní v GPSce. Poté však rázem začnou bojovat s autosedačkou, rozčilují se nad tím, že jsou v ní znehybnění a že nemohou dělat, co by rádi. Třeba řídit auto místo tatínka.

V těchto situacích se každý rodič vytasí se svými nejlepšími nápady, aby své dítko zabavil a cestu všichni ve zdraví přežili. Jenže babička obvykle nebydlí za humny, ale klidně i za devatero horami a devatero řekami, a tak se cesta prostě vleče. Každý druhý rodič v jistém momentu sahá po tabletu nebo mobilu, protože ten funguje vždycky. Pro dítě to ale nemusí být to nejlepší.

Proto jsme pro Vás připravili několik nápadů, jak v autě děti zabavit, a to ideálně bez technologií. Jak jistě víte, protože jste našimi pravidelnými čtenáři, tak je třeba technologie využívat promyšleně, abychom podpořili jejich dopady a minimalizovali jejich možné nežádoucí vlivy na rozvoj našich dětí. Samozřejmě to žádá trochu aktivity od vás, ale slibujeme, že na konci cesty budete spíš nabití než vysátí.

Co máme po ruce.

Na začátku cesty se musíme připravit. Zabalit oblíbené dobroty typu jablíčka, mandarinky či rozinek. Přidat do baťůžku plyšáčky a knížky, které zrovna frčí a v neposlední řadě také tužku a papír.

Tak a teď to přichází, první nespokojenost je za námi, jídlo už nezabírá, dítě se nudí.

Pojďte si hrát:

Kdo uvidí první…?

U této hry rozvíjíme postřeh dětí a podporujeme jejich zájem o okolí. Je odvislá od místa, skrze které projíždíme. V Českém Středohoří, a to i na dálnici nebudeme mít problém, ale na D1 bude hra možná trochu váznout.  Připravte si seznam asi dvaceti věcí, které můžete během cesty potkat například zvířata (kráva, ovce, kůň), řeku, rybník, rozhlednu, vlak nebo třeba semafor. Řekněte všem, která věc se právě hledá. Kdo ji první venku objeví, má bod. Můžete hrát třeba do pěti bodů. Na začátku volte věci, které mohou děti snáze venku zahlédnout, aby je hra namotivovala a bavila.

Jednoduší variantou je hledání barev, můžete vzít s sebou kartičku s barvami a děti si škrtají všechny barvy, které cestou zahlédly.

Kdo ji pozná nejdřív?

Tato hra funguje téměř vždy, a to ve svých mnoha variacích. Zazpívejte melodii písničky. Dítě zkouší poznat, co zpíváte, a doplňuje slova. Zkuste to opačně, dítě si vybere melodii a vy poznáváte, co zpívá. Hru můžete plynule přeměnit v souvislé zpívání písniček na přání.

Hledáme slovo na B

Možná se vám zdá, že je tato hra příliš pokročilá pro tříleté dítě. Pravděpodobně nebude znát mnoho slov na A nebo B, ale i tak se pobavíte. Některá písmenka má zafixované, protože, aniž byste o tom věděli, čas od času mu řeknete B jako Bába, M jako máma nebo A jako metro A. V autě si pak velmi často děti vzpomenou, ale také vás mohou překvapit třeba tím, že řeknou B jako medvěd. Ani psychologové zatím neví, jak tato spojení v dětském mozku vznikají. Shodnou se však, že kolem pátého roku, děti už začínají propojovat písmenka s písmenky na začátku slov vědomě

Maluj

Dítě namaluje obrázek a vy se snažíte poznat, co namalovalo. Vybírejte pastelky typu progressa, které nemají ostré špičky, aby se v případě nečekané události dítě neporanilo.

eSPézetky
Pro větší děti můžete připravit seznam kódů krajů a zkratek různých států na poznávacích značkách, děti je pak mohou hledat a rozpoznávat.

Hádej, na co myslím

Cca od 4 let se dá s dětmi hrát hádání věcí. Popisujte věc, na kterou myslíte, ale vyhněte se jejímu názvu. Za uhodnuté slovo se můžete odměnit pamlskem.

Pamlsky bývají na dlouhých cestách nutností. Jedna moje kamarádka vždy před dlouhou cestou nakoupí nejrůznější hračky a cetky za pár korun, pěkně je zabalí a nechá pak dcerky vybrat dárek každou půlhodinu (nebo hodinu, podle délky cesty) cestování.

Autorka: Zdeňka Černá