Aplikace na určování ptáků

By Michaela Slussareff 21/02/2017

Jaro už ťuká na dveře a ptačí kamarádi nám začali zpívat písničky, které nás někdy i nutí vstát dřív z postele.  Pojďme se společně s dětmi seznámit s ptačí říší. Stromy jsou ještě bez listí a ptáci se stále shlukují u ptačích budek nebo krmítkách. Na pozorování je ideální čas.

strakapoudNemusíte poznat brhlíka od pěnice, pomohou vám aplikace a webové stránky, které jsme pro vás sesbírali. Vy i vaše děti se dozví mnoho zajímavého ze světa ptačích zpěváků.

Nejvíce se nám líbí aplikace na norských webových stránkách, která ale jak tušíte, je v norštině. Na pouštění zpěvu ptáků a učení se základních druhů je však výborná.

V české verzi nabízí informace o ptácích a také možnost pustit si jejich zpěv například Český rozhlas v sekci Hlas pro tento den.

Pokud ve vás dříme duše vědce, pak oceníte webové stránky xeno-canto.org. Najdete zde mapy rozšíření jednotlivých druhů, pozorování jejich aktivity z celého světa, jejich zpěv z různých období jejich života a mnoho dalšího. Hledat se dá ale pouze pod latinskými názvy, což vás přivede k tomu, že musíte zjistit, jak se řekne kos černý latinsky. K tomu vám pomohou například webové stránky biolib.cz, kam do lupy zadáte druh, který hledáte a vyskočí vám jeho latinský název, informace o něm a fotografie.

A když budete chtít vyrazit ven a objevovat reálný svět, tak si nezapomeňte stáhnout aplikace:

merlin
Birds of Europe (ke stažení na GooglePlay) nebo Merlin Bird ID (ke stažení na iTunesGooglePlay). Ptačí zpěv můžete poslouchat nejen venku, ale také určit konkrétní druh ptáka pomocí aplikace Birds sound (ke stažení na GooglePlay).

Dobré je mít také v batohu semínka pro ptáčky, protože je k sobě lépe nalákáte. Nasypete semínka, pomalu poodejděte a počkejte jako myšky, dokud nějaký ptáček nepřiletí 🙂

 Držíme pěsti a těšíme se na vaše zážitky. Napište nám, jaké druhy ptáků jste s dětmi pozorovali.

Autorka: Zdeňka Černá