Ještě velká zima na hraní venku?

By julie 28/03/2018

Březen za kamna vlezem. Ale co si tam vzít s sebou, abychom se tam nenudili? Máme pro vás dva tipy.

Naší nejoblíbenější aplikací, nejen pro dlouhé zimní večery je aplikace BBC  – Attenborough’s Story of Life (iOSAndroid).V této aplikaci najdete krátká působivá videa o přírodních ekosystémech a zvířatech z celého světa, jež sir David Attenborough za svoji dlouholetou kariéru společně se svým týmem vytvořil. Můžete si zpracovat svůj vlastní „playlist“ a doplnit si videa o titulky, pokud vám angličtina občas činí problémy. Hodí se báječně místo večerníčku pro vaše děti nebo místo výletu do ZOO za tučnáky. Díky aplikaci můžete sledovat právě třeba tučňáky, kteří se zrovna učí plavat. To stejné video můžete využít také jako ukázku toho, že „učený z nebe nespadl“ a všichni se musíme „něco“ učit, když vaše dítě nechce zkoušet nové věci, protože to neumí. Pro mě samotnou bylo překvapením, jak jsou tučňáci nemotorní při prvních tempech v oceánu. Asi podobně jako když Kryštof stál letos poprvé na lyžích. Jediná nevýhoda dané aplikace, která je ale kvůli kvalitě videí pochopitelná, je nutnost internetového připojení při jejím používání. To, ale pravděpodobně i za kamny máte.

A když vás nakonec sluníčko přece jen vyláká ven, hned se podívejte do aplikace SmogAlarm (iOSAndroid). Díky aplikaci zjistíte, jaké jsou rozptilové podmínky venku, a jestli raději nezůstat doma. Tato aplikace byla vyvinuta neziskovou organizací Čisté nebe zabývající se stavem ovzduší nejen na Ostravsku. První verze byla připravena pro operační systém Android, následně pro velký úspěch byla dovyvinuta také pro uživatele iOS.
Jak je patrné z názvu má aplikace jednu hlavní funkci, a to zobrazit uživateli stav znečištění ovzduší v jeho okolí. Velkou výhodou je možnost nastavení upozornění při překročení zákonem daných limitů oblíbených stanic uživatele. V daný den po přijetí upozornění můžete aktivně změnit program a s dětmi zůstat například raději doma. Navíc každou z měřených a zobrazovaných hodnot škodlin například prach, oxid siřičitý, oxid dusičitý můžete rozkliknout pro zjištění přesnějších údajů a také pro popis dané škodliviny. Právě jejich popis může být
přidanou hodnotou pro využití aplikace ve vzdělávání vašich dětí. Zjistí také, jak vznikají, jak škodí zdraví a další informace.

Pokud ještě v dubnu budete za kamny, těšte se na další článek s tipy na hravé aplikace.