S obrazovkou o přírodě. Aneb… když nejde jít ven

By Michaela Slussareff 13/12/2018

V tomto článku se zaměříme na existující hry s environmentální tématikou, které lze využít například ve výuce dětí na školách, ale také nabídnout dětem k hraní, pokud zaznamenáte jejich sílící potřebu hrát si s počítačem a chcete, aby jejich hraní mělo i vzdělávací rozměr.

Pokud už čelíte tomu, že dítě opravdu nechce jinak, než si sednout k počítači a něco si zahrát, můžete jako rodič i jako pedagog ovlivnit alespoň výběr dětí, protože je zkrátka dost důležité zohlednit například věk dítěte a přesměrovat jeho zájem o hraní střílečky směrem k hrám, které mohou rozvíjet například jeho sociální cítění a kooperaci či znalosti z vybrané oblasti. Není naším cílem vám představit hry, které z vašich dětí a žáků vychovají malé ochránce přírody, ale věříme, že jim alespoň nabídnou jinou perspektivu, možnost pochopení souvislostí a zdroj informací o různých tématech z oblasti ochrany životního prostředí.

Nelze zapomínat také na to, že v posledních deseti letech se digitální technologie a jejich možnosti vyvíjí závratnou rychlostí a už teď se možná mnohým dětem budou zdát některé hry zastaralé. Je třeba to brát jako fakt a pokud vyberete na internetu nějakou hru pro své dítě, nejlepší je, když si ji s ním sami vyzkoušíte zahrát. Jen tak budete vědět, jestli je „dobrá“ nebo „špatná“, ať už to znamená, že jsou v ní faktické chyby, je graficky zastaralá či vás a vaše dítě prostě nebaví.

Možná si stále říkáte, jak to s těmi počítači je, podporovat děti v jejich používání nebo je nepodporovat? Ať už je budeme nebo nebudeme podporovat, faktem je, že pokrok nezastavíme a oni si cestu k digitálním technologiím najdou. Proto je možná lepší, snažit se být alespoň o krůček napřed a nabídnout jim hry, které nevnímáme jako nutné zlo. Pojďme se tedy podívat na několik příkladů z našeho pohledu kvalitních her, které zpracovávají témata ochrany životního prostředí.  K jejich hraní stačí mít počítač a klávesnici, v některých případech také využijete tablet nebo xbox a v neposlední řadě oceníte i pohodlnou židli, protože vás jejich příběh pohltí.

Kvalitní a propracovanější hry najdeme převážně v angličtině a jejich vývoj je zpravidla podporován velkými nadacemi.

Téma změny klimatu a tání ledovců zpracovává zajímavým způsobem britská hra Ice Flows (iOS, Android, Web/Online (zdarma). Další pěkná hra nejen o změně klimatu je Habitat the Game (Web/Online (zdarma; iOS, Android). V roce 2015 byla nominována na cenu iKids jako nejlepší edukativní aplikace pro děti. Představuje dětem téma ochrany ekosystému prostřednictvím herního úkolu, jímž je zlepšení zdraví nemocného ledního medvěda. Aby se jejich lední medvěd cítil lépe, musí hráči v reálném světě měnit své chování směrem k udržitelnosti (začít třídit odpad, vypínat vodu při čištění zubů a podobně). Ve hře najdeme i prvky geolokace a některé úkoly musí splnit ve venkovním prostředí. Jedním z klíčových rozměrů hry je sociální interakce, kdy hráči mohou se svými úspěchy v případě přebytku, obchodovat, a tím získávat další body.

Graficky krásně zpracovanou hru představuje Beyond eyes (2016), ve které se seznamujeme s příběhem slepé dívky, která nikdy neodchází ven z domu. Poté, co ji uteče její milovaná kočka, je nucena ji jít hledat do neznámého světa, ve kterém objevuje nejen krásy přírody. Hra je k dispozici za 260 Kč pro xbox a její vizuální zpracování vás opravdu nadchne. Může sloužit jako motivace k tomu, jít odpoledne ven a poznávat svět, který obklopuje váš domov.

Posledním tipem je hra, která se týká ochrany národních parků Save the Park (iOS (zdarma) a je jakýmsi představením práce dobrovolných ochránců přírody. Děti si prostřednictvím hry vyzkouší, co vše je třeba v národním parku potřeba zařizovat, uklízí odpadky, sázejí stromky, pečují o zraněná zvířata, zdraví se s návštěvníky a hlídají jejich pohyb po území parku.

V posledních pěti letech vzniklo díky grantové podpoře v České republice několik edukativních her s environmentální tématikou. Příklady, které jsme vybrali, nabízí také doplňky v papírové verzi, které využijí spíše pedagogové ve výuce na školách.

Projekt Ekopolis patří ke starším online hrám. Primárně se jedná o deskovou hru, ale na webových stránkách lze hrát i její online verzi. V roce 2011 ji představila společnosti Scio. Žáci jsou ve hře postaveni do modelové situace, kdy se musí samostatně rozhodovat a jejich úspěch závisí na schopnosti zohlednit v průběhu hry různé jevy a souvislosti z oblasti vztahů člověka k okolnímu prostředí. Herní princip je poměrně známý z mnoha úspěšných deskových her například ze hry Carcassonne – pokládání kartiček. Hra k němu navíc přidává efekty konkrétních míst na mapě a především variabilní zisk v závislosti na barvě sousedních kartiček. Žák tak tvoří vlastní krajinu a musí zohledňovat sousedské kartičky, tak aby získal co nejvíce bodů (čím víc bodů, tím lepší uspořádání udržitelné krajiny).

EKOLAMPOVEkolampov je sociální hra, ve které uživatelé vytváří virtuální město. Vznikla v rámci kampaně firmy Ekolamp v roce 2010. Obyvatele Ekolampova spojuje jednoduchá věc, a to odpovědnost k přírodě. Ekolampované věří, že žít v souladu s přírodou je správné a hráč se společně s nimi učí, co to vlastně znamená. Skrze hru může každý uživatel sdílet své zkušenosti a názory se svými sousedy a diskutovat. Hráči se díky hře dozvědí, jaké jsou možnosti a reálné způsoby udržitelného života.

Z dalších her uveďme například  HRAJ O ZEMI (2011), Evvoluce (2012), Cloud Chasers (2016). Mezi rozcestníky environmentálních her, které však nejsou příliš aktualizovány, patří například http://www.ecogamer.org/, z českých pak stránky Ministerstva životního prostředí: http://detem.mzp.cz/hry.shtml.

 

Přejeme vám příjemné hraní a po půl hodince nezapomeňte vyrazit s dětmi ven do reálného světa.

 

Autorka: Zdeňka Černá

Článek vyšel v Pražská Evvoluce

 

 

Tento článek vznikl díky podpoře Nadačního fondu AVAST. Děkujeme!