Co dělat, když jsou školy zavřené a jak s dětmi mluvit o koronaviru?

By Michaela Slussareff 11/03/2020

Prázdniny jsou tu. Trochu nečekaně, brzy a nuceně. Ne všichni musíme sdílet nadšení našich ratolestí a ne všichni vnímáme vidinu celé rodiny uzavřené na malém prostoru pozitivně. Pokud jste v domácí karanténě, nebo “jen” s dětmi sdílíte tyto nečekané prázdniny, možná řešíte otázku, jak se společně zabavit. Mnoho rodičů může trápit obava, že děti budou doma teď “hlavně sedět před počítačem a hrát hry, nebo tupě zírat na televizi a nic kloudného nedělat”. A to asi opravdu budou. Pokud je necháte…

Nekontrolovaná konzumace obsahu z jakékoliv obrazovky zdraví neprospívá, to všichni alespoň trochu tušíme. Nemusí ale jít o převládající aktivitu.  I když to nebude vždy lehké, jako rodiče máme stále možnost ovlivnit to, co děti budou během dne dělat. Menší děti lze do společných aktivit zapojit většinou lehce, s většími hledejte společně. Zjišťujte, co je opravdu baví a zkoušejte to propojit s tím, co baví i vás. Může to být výzva! Ale stojí za to se s ní poprat. Níže najdete několik praktických tipů na aktivity a základní pravidla, jak zachovat v těchto náročných dnech zdravý přístup k médiím.

-> Domluvte si hranice a držte se jich

Půjde o hodně speciální období, ve kterém se lze jen těžko ubránit jistému navýšení času stráveného u televize, počítače, telefonu, či tabletu. Nenechte jej ale znásobit. Školy mohou zůstat zavřené dlouhou dobu a cesta na původní časové limity po jejich znovuotevření by mohla být docela bolestná. Domluvte si pravidla, která mohou být rozvolněnější, než obvykle. Držte se jich ale pevně.

-> Hrajte spolu

Využijte této příležitosti a poznávejte, co vaše děti v online světě rádi dělají. Zahoďte vlastní předsudky, spolkněte poznámku o stupiditě youtuberů a nesmyslnosti počítačových her a nechte si ukázat videa, která vaše děti zajímají. Nebo si prostě společně zahrajte jeho/její oblíbenou hru. Hravé a vzdělávací aplikace pro předškoláky můžete hledat i na webu Hrajeme si chytře. A pokud jde o otrávené puberťáky, nezapomínejte, že ačkoli se často tváří, jakoby jim na vás pranic nezáleželo,  ve skutečnosti chtějí cítit vaši blízkost, pochopení a podporu. 

-> Hledejte offline aktivity, které jsou zábavnější, než svět na obrazovce

To je ta pravá výzva… abychom vám alespoň trochu pomohli, zde je našich 7 tipů:

1. Pokusy

Dejte šanci videům na YouTube. Najdete tam moc zajímavé experimenty, které zvládnete s dětmi udělat společně doma. Pro menší děti doporučujeme například The DadLab, kde najdete popisná videa k mnoha experimentům. Pro větší nadšence najdete např. obsáhlé chemické pokusy z klasických kuchyňských zásob zde a zde

2. Do knihovny nemusíte, přesto podpořte děti ve čtení. 

Pokud se vám nechce jít do knihovny, můžete si vybrat elektronické knihy nebo přímo učebnice. Například nakladatelství Fraus poskytlo kvůli mimořádné situaci kolem koronaviru zdarma všem žákům, učitelům i školám od středy 11. března do odvolání všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy. Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem. Také nakladatelství Nová škola nabízí v reakci na situaci svoje učebnice zdarma například pro výuku matematiky v 1. až 5. ročníku jsou k dispozici výuková videa.

3. Deskové hry

Možná si ze svého dětství pamatujete jen na Člověče nezlob se! Ale dnešní nabídka deskovek je neuvěřitelně široká, naleznete v nich hry strategické, zábavné i naučné. Pokud se v nabídce deskových her příliš neorientujete, vybírejte podle tématu, které vás a vaše děti baví. Nezapomínejte také na to, že čím kratší hra, tím lépe, alespoň, pokud jste začátečníci. Snižte tedy své ambice a sáhněte na poprvé po hře, která nabízí dvacet minut hry raději než po tříhodinové zábavě, ze které budete mít po první půlhodině chuť utéct. 

4. Hra na otázky

Zkuste společně s dětmi vymyslet, co nejvíce otázek zaměřených na zjištění informací o nich, o vás, o vašem dětství a o celé vaší rodině. Například – jak by vypadal tvůj dokonalý den, kým bys byl, kdybys byl slavný a proč? Kdy jsi naposledy běhal v dešti? Jaký jsi kdy dostal nejhezčí dárek a podobně.  Všechny otázky si napište na papír, na každý řádek jednu. Pak papír z otázkami, podle řádků rozstříhejte na proužky s jednotlivými otázkami. Vznikne vám tak soubor otázek, ze kterých můžete losovat. Každý si jednu vytáhne a zodpoví. Získáte tak zajímavý čas, kdy se společně můžete o sobě hodně nového dozvědět a taky se hodně společně nasmát.

5. Malujte a tvořte

Není to nic, co by vás nenapadlo, ale můžete k tomu přistoupit nově a dát dětem k dispozici třeba něco nečekaného. Mohou malovat na plátno, což běžně neděláte. Mohou malovat prstovými barvami a pomalovat i sebe. Mohou malovat třeba textilními barvami na látku a namalovat vám rodinnou vlajku. Vyberte cokoli, co není tak obvyklé jako třeba pastelky a uvidíte, že je to zabaví na docela hodně dlouho. 

6. Zatancujte si

Pohyb prokazatelně vyplavuje ty správné hormony, které přispívají k naší dobré náladě a psychické pohodě. Když už jste tedy doma a musíte pracovat a do toho vlastně být i tak trochu s dětmi, nezapomeňte na pohyb. Můžete dětem říct, ať nachystají playlist na odpolední diskotéku nebo můžete naopak vy sami dětem ukázat, co rádi posloucháte. Vybírejte písničky, které vás přirozeně rozpohybují a společně si zatancujte. Dle dostupných výzkumů stačí dvacet minut na vyplavení endorfinů, které podpoří pocit dobré nálady a  štěstí. 

7. Choďte do přírody

Pokud nejste v domácí karanténě po příjezdu z rizikové oblasti, nebo kvůli kontaktu s infikovanou osobou, není důvod zůstávat pouze doma. Vyjeďte za město do přírody, kde nikoho nepotkáte a naberte síly z čerstvého vzduchu a při troše štěstí i sluníčka.

 

->  Home office

Někteří pracující rodiče se také budou muset vypořádat s tím, jak zvládat pracovní úkoly z domova. Pokud to jen trochu jde, naplánujte si během dne konkrétní dobu, kdy se práci budete věnovat a pak zase naopak dobu, kdy budete s dětmi. Pokud jim po tento čas věnujete plnou pozornost, bude pro ně snazší vám poskytnout prostor pro vlastní práci. S menšími dětmi, které mají tendenci vás neustále od práce vyrušovat svými neodkladnými dotazy, si domluvte znamení, kdy se na práci potřebujete plně soustředit a vyžadujete klid – třeba namalujte značku, dejte ceduli na dveře, nasaďte si klobouk. Cokoliv dostatečně viditelného. Práce vám tak zabere méně času a úsilí.

 

Jak mluvit s dětmi o koronaviru?

A v neposlední řadě tu visí otázka, co dětem o koronaviru říct, jak s nimi o tomto tématu mluvit? I ti nejmenší jsou vystaveni přívalu informací o epidemii, slyší útržky konverzací a nevyhnou se všudypřítomnému zpravodajství v rádiu, či televizi. Z těchto střípků si pak skládají vlastní verzi reality, která může být značně pokroucená, v některých případech i velmi děsivá. Je třeba s dětmi o tom, co se okolo nás právě děje, mluvit a velice senzitivně dávkovat informace s ohledem na jejich věk a charakter.

Prvním krokem by vždy měla být otázka, co o tématu již dítě slyšelo a ví. Odtud můžete postupovat dále, vyvracet případné nepřesnosti. Nechte vyjádřit dítě případný strach, nepotlačujte ho, za každou cenu se držte se pravdy, buďte konstruktivní a klidní. Pohled na vyděšenou letušku při turbulencích by vás také dvakrát neuklidnil.

 

Děti do 7 let

Ti nejmenší žijí ve velice miniaturizovaném světě, ve které hlavní roli zaujímají rodiče, prarodiče, sourozenci a domácí mazlíčci. Potřebují jednoduše ujištění, že tomuhle malému dokonalému světu nic nehrozí. Dobré je vztahovat se k tomu, co dítě dobře zná – že jde o nemoc, jako je běžné nachlazení a že je to virus, který funguje podobně, jako třeba neštovice. 

Děti 8 – 11 let

Od osmi let jsou děti senzitivnější k okolnímu světu. Budou také více poučené a vybavené informacemi z různých zdrojů. S těmito dětmi mluvte o věcech, které mohou sami ovlivnit – naučte je správnému způsobu, jak si umývat ruce, jak omezit šíření viru v běžném kontaktu (kýchání do rukávu, používání jednorázových kapesníků, dodržování větší vzdálenosti s ostatními apod.) a vysvětlete, proč v případě příznaků nachlazení zamezovat kontaktu se staršími, či nemocnými lidmi. Také mluvte o konkrétních opatřeních, které společnost přijímá, aby vir zastavila.

Děti nad 12 let

U těchto dětí je důležité posilovat spíše kritické myšlení, schopnost, jak v záplavě informací oddělit ty pravdivé od poplašných. Procházejte spolu online zdroje, které dítě sleduje, společně vyhodnocujte jejich hodnotu a účel. Starší děti se často více bojí o své přátele a nejbližší, než o sebe. Možná se budou bát o prarodiče, nebo o někoho blízkého, kdo je vážně nemocný. Neobávejte se o těchto starostech mluvit a motivuje děti k tomu, aby si s těmito lidmi alespoň zavolali a ujistili se, že jsou v pořádku a že také vědí, jak se co nejlépe před nákazou chránit.

Na závěr zopakujme, že je důležité, zůstat pozitivní. Stres a strach nám nic dobrého nepřinesou. Děti je z nás vycítí a pohoda doma nenastane. Věříme, že i tento článek vám s tím pomůže. Držme si pěstě a využijme neplánovanou společnou rodinnou dovolenou efektivně a aktivně. Přejeme všem hodně sil a zdraví!