Jak se soustředit a nenechat se vyrušovat telefonem

By Michaela Slussareff 24/03/2020

To, že jsme doma už více než týden a společně s dětmi, které nechodí do školy, že se snažíme nějak situaci zvládnout, může také vést k tomu, že máme větší tendence být neustále online. Nemusí to být nutně špatně, sociální kontakt, který nám chybí v reálném světě, můžeme nahradit kontaktem virtuálním.

Někdy se ale může stát, že svůj telefon kontrolujete častěji než je nutné, necháváte se jím zbytečně vyrušovat a řešíte na něm i věci, které jste původně vůbec řešit nechtěli. Telefon se tak vlastně stává něčím, co vás v běžném životě ruší od soustředěné práce. V České republice je podle nedávného výzkumu společnosti TruconneXion běžné, že zaměstnanci průměrně odemknou obrazovku telefonu až 52x za den. Ze soustředěné práce se dnes stává spíše nedostupná komodita.

Máme na to appku

I proto existují aplikace jako je Forest: Stay focused, která nám pomáhá právě s roztěkaností a nesoustředěností. Funguje na jednoduchém principu a díky gamifikaci je i naše zaujetí a chuť s ní vydržet silnější. Na začátku se rozhodnete, jak dlouho chcete zůstat soustředění. Minimálně si můžete vybrat deset minut, ale i třeba i dvě hodiny soustředěné práce. Během tohoto času vidíme na obrazovce, jak námi vybraného semínko pomalinku vyrůstá v krásný strom. Problém nastane, když se chceme podívat, jestli nám třeba někdo nenapsal email nebo zprávu přes chat. Aplikace Forest totiž naši aktivitu detekuje a klíčící stromek záhy uschne a tenhle hnědý uschlý pahýlek vám nesmazatelně zůstane ve vašem bezchybném „lese produktivity“.

Součástí aplikace jsou také motivační citáty a detailní statistika vašeho chování na telefonu. Z mého pohledu je velkým bonusem také to, že vývojáři spolupracují s reálnými organizacemi, které podporují například obnovu deštných pralesů a výsadby lesů po celém světě. Můžete tak podpořit dobrou věc.

Kdo jste dočetl až sem, pak určitě namítnete, že být soustředění byste v aktuální situaci zvládli s přehledem, jen kdybyste neměli na klíně a za zády děti, které vyžadují vaši pozornost. Je to tak, v současné situaci by si nejeden rodič přál mít možnost si v klidu sednout k počítači a opravdu pracovat. Doufáme, že nouzový stav bude brzy za námi a vše se v dobré obrátí. Potom se budeme moci opět vrátit k prokrastinačním tendencím a tato aplikace se bude třeba hodit.

Přejeme vám klidné dny, ať jste zdraví!

Zdeňka